Było nieopodal Poznania takie miasteczko...
Nie wiem czy faktycznie tak było... Lecz kiedy w roku 1655 wojska szwedzkie najechały Rzeczpospolitą Polską, zalewając nas niczym potop, łupiąc po drodze okoliczne wsie, miasteczka oraz miasta, podeszły wtedy nawet pod Częstochowę. Kiedy zagrożone zostało miasto wraz z klasztorem na Jasnej Górze ówczesny Przeor klasztoru, oo. Augustyn Kordecki zdjąwszy z siebie złoty krzyż rzucił go w odmęty rzeczne mówiąc: tam gdzie krzyż wypłynie na powierzchnię ma powstać miasteczko kapitularne. No i krzyż sobie płynął nurtem rzeki Warty aż w końcu wypłynął w okolicach Poznania. Ponieważ Poznań miał już bardzo dużo kościołów Magistrat Poznania zadecydował że wybuduje miasteczko na drugim brzegu rzeki z własnym Ratuszem. Chwaliszewo, jak nazwano to miasteczko, było mimo że mniejsze niż Poznań to jednak ważniejsze od niego. Aby ułatwić dostanie się z Poznania do Chwaliszewa "przerzucono" nad Wartą drewniany most. Z biegiem lat ten prowizoryczny most został rozebrany a na jego miejscu powstał nowoczesny most ze stali, po którym oprócz ruchu pieszego mogły jeździć trolejbusy. Niestety most ten został w 1968 roku rozebrany a zakole rzeki, w którym Warta płynęła zostało wyprostowane. Niemniej jednak, mimo że zakole Warty zostało zasypane, to jednak do dzisiaj uważny obserwator zauważy jak dawniej przebiegało przez Poznań to rzeczne "Zakole".
Picasso
Może więcej w tym legendy, ale wszystko co stanowi wartość przekazywanych informacji, ma znaczenie historyczne. Zauważ, że własnie w tym roku obchodzić bedziemy, konkretnie 20 marca br. 350 rocznicę śmierci Augustyna Kordeckiego. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo interesująca historia! Od wielu lat mieszkam w Poznaniu, a dopiero teraz się o tym dowiaduję. Szkoda, że tego mostu już nie ma... Myślę, że dużo więcej ludzi dowiedziałoby się o tej legendzie gdyby jednak został.
OdpowiedzUsuńNo wiesz kto by nie chciał? Ja też tęsknię za tamtymi czasami zwłaszcza że starałem się co tydzień bywać u mojej Babci mieszkającej pod adresem właśnie Za Bramką. Była to południowa bramka Wrocławska dla pieszych. Inna nazwa tej bramki to: Śmierdząca, Zgniła i Ciemna.
Usuń