środa, 19 lutego 2020

  Pałac Cesarski, jaki nie będzie już nigdy... 

Chyba nie odkryję Ameryki, pisząc że Zamek, a właściwie Pałac, w którym mieści się dzisiaj Centrum Kultury Poznania jest dawną rezydencją ostatniego Cesarza Niemiec i  Króla Prus Wilhelma II. Cesarz zlecił wykonanie projektu zamku architektowi Franzowi Schwechtenowi... Architekt przedłożył Cesarzowi projekt pałacu w stylu Neoromańskim na planie nieregularnego wieloboku (uważanego przez Cesarza za najbardziej germański i reprezentujący świetność Świętego Cesarstwa):
                                                  



Pałac Cesarski w Poznaniu 
 
Po zaakceptowaniu projektu przez Cesarza, w roku 1904 ruszyły pierwsze prace ziemne, aby rok później rozpocząć budowę. Rezydencja cesarska powstała w dość krótkim czasie, bo w latach 1905-1910 w samym sercu "Dzielnicy Cesarskiej". Ten pałac miał raz na zawsze potwierdzić przynależność Wielkopolski do Rzeszy... Pałac, w południowej jego części miał dwa skrzydła, zachodnie jest większe,  mieściło pomieszczenia mieszkalne. Natomiast we wschodnim  mieściły się pomieszczenia reprezentacyjne takie jak na przykład Sala Tronowa.

                                                                                


Sala Tronowa 
          

W zachodniej części pałacu, na parterze swoje pokoje mieli także marszałek dworu, ochmistrzyni oraz inni członkowie świty cesarskiej. Pierwsze piętro mieściło pokoje prywatne pary cesarskiej do których prowadziła osobna klatka schodowa. Drugie piętro mieściło pokoje książęce. Pałac przetrwał niemalże w nienaruszonym stanie obie zawieruchy wojenne. Dopiero kiedy w czasie II-giej wojny Światowej do Poznania wkroczyły wojska Niemieckie, Hitler nakazał zburzyć dwu kondygnacyjną kaplicę w stylu Bizantyjskim a na jej miejscu wybudować w wieży gabinet z wychodzącym na ulicę św. Marcin balkonem z podgrzewaną podłogą. Niestety to nie był koniec, kiedy lotnictwo ZSRR leciało na poznańską Cytadelę, ostatni bastion oporu Niemców, rzucało bomby gdzie popadnie... Na wszystkie wyższe budynki i wieże. W tym nalocie ucierpiały między innymi kościoły przy ulicach Szamarzewskiego, Kościelnej (tej wieży nie odbudowano) i Fredry no i korona wieży pałacu cesarskiego, której także po dzień dzisiejszy nie odbudowano.
                                                     
Zamek Cesarski dzisiaj
                                                         
                                                                              Picasso
      

                                                            
                                                                                                    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz